Wednesday, 31 October 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN(Konstruktivisme)


Contoh RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN(Konstruktivisme)
Tarikh    : 28 Mac 2012 (Rabu)                                                                                     Masa                     : 8.15-8.45 Pagi
Kelas     : 2 Amanah                                                                                                       Bil.Pelajar            : 20 Orang
Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik
Tajuk                     : Pengalaman Muzikal
                               Standard Kandungan                       : 1.1 Menyannyi  pelbagai repertoir  secara solo atau  
                                                                                                   Berkumpulan
      Standard Pembelajaran            : a) Menyanyi mengikut tempo cepat dan  lambat
b) Memainkan perkusi badan mengikut detik  lagu
Kemahiran          :1.1.5 Menyanyi mengikut tempo
                               1.2.2 Memainkan detik dalam lagu.
Objektif                : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid dalam kumpulan dapat
                              menyanyikan repertoire mengikut tempo dan menunjukkan detik lagu tersebut dalam
                              pelbagai cara dengan baik dan dalam suasana yang riang ceria.

Pengetahuan Sedia Ada     : Murid pernah menyanyi dan menepuk tangan

Konsep                 : Tempo detik lagu
Bahan                   : CD (bahan sumber Pendidikan Muzik KSSR Tahun 2),alat-alat perkusi,senikata lagu/skor
                                Lagu,lembaran tugasan kerja kumpulan,kerja rumah
Nilai                       : Kerjasama,berdisiplin,mendengar arahan,kreatif.

Langkah /Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

SET INDUKSI
(5 minit)






PERKEMBANGAN
Langkah 1
(5 minit)




















Langkah 2
( 17 minit )


































PENUTUP
( 4 minit)

Tempo cepat dan lambat dalam lagu





Detik
-permainan detik






















Gerakerja kumpulan



Tempo cepat dan lambat dalam lagu
Pelbagai cara menunjukkan detik dalam nyanyian repertoire;
-pergerakan
-alat-alat perkusi
-perkusi badan



Persembahan kumpulan













Aplikasi tempo dan detik dalam nyanyian repertoire.

Guru memainkan Instrumental lagu ‘bunyi perkusi’ dam meminta murid-murid menyanyikan lagu tersebut sambil menepuk tangan.

Guru memainkan lagu ‘Jantung Ku’ dan meminta murid memberikan bungkusan hadiah kepada rakan di sebelah dalam detik’tup tup tup tup’ pada senikata lagu

Arahan Guru;
‘Baiklah murid-murid,kita akan membuat satu permainan detik.Cikgu akan memainkan lagu ‘jantung ku’ dan apabila kamu mendengar detik jantung ‘tup tup tup tup tup’ dalam lagu ini,sila berikan bungkusan hadiah ini kepada rakan disebelah.Satu bunyi ‘tup’..untuk seorang murid,faham?’
Guru membahagikan murid kepada tiga kumpulan dan memberikan tugasan;

Menyanyi Repertoir;
a)tempo
b)detik dalam lagu
c)persembahan kumpulan





Guru bertindak sebagai fasilitor/pemudahcara


Guru mempersilakan setiap kumpulan membuat persembahan.





Guru memberikan peneguhan positif dan rangsangan kepada kumpulan murid yang selesai mengadakan persembahan kumpulan.

Guru memberikan kerja rumah

Guru bertanya kefahaman/hasil dapatan murid tentang pelajaran.

Guru memainkan lagu’jantungku’ dan meminta murid menyanyi sambil menyampaikan sebarang benda kepada rakan mereka di sebelah apabila membunyikan senikata ‘tup..tup..tup..tup..’

Murid-murid menyanyikan lagu bunyi perkusi dalam tempo cepat dan lambat sambil menepuk tangan.


Murid membentuk bulatan,mendengar lagu dan memberikan kepada rakan mereka bungkusan mengikut detik jantung’tup..tup..tup..tup’ dalam lagu.
















Murid bergerak dalam kumpulan dan menerima tugasan.












Murid berbincang tentang tugasan dalam kumpulan.

Murid membuat persembahan kumpulan;
a) menyanyi repertoire dalam tempo cepat/lambat
b)menunjukksn detik lagu melalui gerakan/alat-alat perkusi yang sedia diletakkan dalam kelas atau perkusi badan.







Murid memberikan respon terhadap pertanyaan guru.


Murid menyanyikan lagu ‘jantung ku’ dan menyampaikan sebarang benda kepada rakan di sebelah apabila menyebut senikata lagu ‘tup..tup..tup..tup..tup..’

BBM;
CD 1-track 9-
Tempo cepat dan lambat




BBM;
-Rakaman lagu ‘jantungku’
-bungkusan hadiah.




Kemahiran pelbagai;
Kontextual

Nilai;
-Mendengar arahan
-Kerjasama







Interaksi sosial

Kemahiran berfikir
-membanding beza
-menghubung kait
-membuat refleksi
-membuat keputusan







BBM;
-alat-alat perkusi

Dinamika kumpulan/apresiasi seni





Pengukuhan refleksi kendiri.

Refleksi kendiri





BBM;
-rakaman lagu
-benda maujud/alat tulis murid.
-senikata lagu ‘jantung ku’

Kemahiran pelbagai
















Refleksi;
............


Ulasan Pensayarah/ Guru Pembimbing
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………

Friday, 12 October 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN(Objektivisme)


Contoh RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN(Objektivisme)
Tarikh    : 28 Mac 2012 (Rabu)                                                                                     Masa                     : 8.15-8.45 Pagi
Kelas     : 2 Amanah                                                                                                      Bil.Pelajar            : 20 Orang
Mata Pelajaran    : Pendidikan Muzik
Tajuk                     : Pengalaman Muzikal
                               Standard Kandungan                       : 1.1 Menyanyi  pelbagai repertoir  secara solo atau  
                                                                                                     Berkumpulan
                               Standard Pembelajaran              : a) Menyanyi mengikut tempo cepat dan  lambat
                                                                                            b) Memainkan perkusi badan mengikut detik  lagu
Kemahiran          :1.1.5 Menyanyi mengikut tempo
                               1.2.2 Menepuk tangan mengikut detik lagu.
Objektif              : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid dapat menyanyikan repertoir
                              Mengikut tempo sambil menepuk tangan mengikut detik lagu dalam kumpulan dengan
                              Baik dan dalam suasana yang riang ceria.

Pengetahuan Sedia Ada  : Murid pernah menyanyi dan menepuk tangan

Konsep                : Tempo detik lagu
Bahan                   : CD.Skor lagu,keyboard,gambar askar.gambar orang tua.
Nilai                     : Kerjasama,berdisiplin,mendengar arahan,kreatif.

Langkah /Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

SET INDUKSI
(5 minit)


























PERKEMBANGAN

Langkah 1
( 10 Minit )





















Langkah 2
( 10 Minit)






























PENUTUP
( 5 minit )




Tempo cepat dan lambat


























Menepuk detik





Menepuk detik berpandukan ikon







Menyanyi repertoir mengikut tempo lagu sambil menepuk detik lagu


































Menyanyikan lagu dalam tempo cepat dan lambat.

Apliksi menepuk detik dalam lagu


Guru mempamerkan gambar  askar dan meminta murid menunjukkan cara askar berkawad.


Guru memperlihatkan lagi gambar orang tua dan meminta murid menunjukkan cara orang tua sedang berjalan

Guru menyoal murid;
Contoh;
*Apakah perbezaan antara cara askar berkawad dengan orang tua berjalan?

Guru mengandaikan jawapan murid sebagai;
*Askar berjalan cepat,orang tua berjalan lambat*

Guru memperdengarkan lagu bunyi perkusi sambil menepuk detik.

Guru dan murid bersama-sama menepuk detik lagu berpandukan ikon not yang dipamerkan oleh guru.



Guru memainkan instrumental lagu bunyi perkusi dan bersama-sama murid menyanyikanlagu bunyiperkusi sambil menepuk detik.

Guru membahagikan murid kepada 2 kumpulan.
Kumpulan 1-menyanyikan repertoir tempo cepat sambil menepuk detik lagu.

Kumpulan 2-menyanyikan repertoir tempo lambat sambil menepuk detik lagu.

Guru menjemput setiap kumpulan membuat persembahan.

Guru Memberikan peneguhan positif / rangsangan terhadap kumpulan yang selesai membuat persembahan.


Guru mengedarkan lembaran kerja rumah.

Guru memainkan keyboard dan meminta murid-murid menyanyi lagu bunyi perkusi dalam tempo cepat dan lambat sambil menepuk detik lagu.






Murid melihat gambar yang ditunjukkan oleh guru dan melakukan aksi askar sedang berkawad.

Murid melihat gambar yang diperlihatkan oleh guru dan melakukan cara orang tua sedang berjalan.















Murid mendengar lagu.




Murid menepuk detik lagu ‘bunyi perkusi’ bersama-sama guru berpandukan ikon not yang ditunjukkan oleh guru.

Murid menyanyikan lagu bunyi perkusi dengan iringan muzik instrumental mengikut tempo sambil menepuk detik lagu.

Murid bergerak dalam kumpulan dan membuat persediaan dalam persembahan kumpulan.














Murid dalam kumpulan membuat persemabahn-menyanyikan repertoir tempo cepat,lambat sambil menepuk detik lagu





Murid-murid menyanyikan lagu bunyi perkusi bersama-sama dalam dua tempo iaitu tempo cepat dan lambat dengan iringan keyboard sambil menepuk tangan mengikut detik lagu.

BBM;
Gambar askar
Gambat orang tua,tongkat









Kemahiran berfikir;
-membanding beza











BBM
CD 1-Track 5
Ikon detik lagu (not)











BBM
CD 1-Track 6






Dinamika kumpulan

Kemahiran pelbagai















Penilaian guru berdasarkan pemerhatian

Keseimbangan kesepaduan koordinasi etika.




BBM;
Skor lagu keyboard

Kemahiran pelbagai


Refleksi;
..........

Tindakan susulan;
..........


Ulasan Pensayarah/ Guru Pembimbing
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………